O‘zbekistonda Jizzax viloyatida qurilishi rejalashtirilgan kichik quvvatli atom elektr stansiyasi (KQAES) loyihasi murakkab moliyaviy sxema asosida amalga oshirilmoqda. Bu haqda O‘zatom rahbari Azim Axmedxo‘jayev Alter Ego YouTube kanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Xitoydan imtiyozli kreditlar, lekin Rossiya mablag‘i yo‘q
Ahmadxo‘jayevning so‘zlariga ko‘ra, loyiha uchun zarur bo‘lgan turbinalar va elektr jihozlarini Xitoy yetkazib beradi, moliyalashtirish esa imtiyozli shartlarda Xitoy tomonidan taqdim etiladi.
Shu bilan birga, loyihaga qiziqish bildirgan bir nechta xorijiy investitsiya kompaniyalari ham mavjud. Ular stansiyaning egasi bo‘lmasdan, foyda oluvchi sifatida ishtirok etadi. Boshqacha aytganda, bu loyiha moliyalashtirishning murakkab, ko‘p tomonlama sxemasi asosida amalga oshirilmoqda.
E’tiborga molik jihat shuki, O‘zatom Rossiya mablag‘larini loyihaga jalb qilmaydi. Bunga sabab sifatida geosiyosiy vaziyatlar ko‘rsatilmoqda. Agentlik rahbari bu borada aniq bayonot berib, Rossiya moliyasidan “umuman foydalanilmasligini” ta’kidladi.
Byudjetdan minimal ishtirok, tashqi sarmoyaga urg‘u
Ahmadxo‘jayevning aytishicha, davlat byudjeti loyihada ishtirok etadi, ammo bu juda kichik miqdorda bo‘ladi. Asosiy moliyaviy yuk tashqi sarmoyadorlar va investitsion kompaniyalar zimmasiga yuklanadi. Shu bilan birga, davlat tashqi qarz va kafolat mexanizmlarini imkon qadar minimallashtirishga intilmoqda.
“Moliyaviy jihatdan qiyin ketayotgani yo‘q”
Intervyuda loyiha moliyaviy jihatdan qiyinchiliklarga duch kelayotgani haqidagi taxminlarga ham aniqlik kiritildi. Ahmadxo‘jayev bu fikrga qat’iyan qarshi chiqib, “Umuman bunday emas”, deb javob berdi.
AES loyihasi: texnologiya Rossiyadan, yechim esa xalqaro
Joriy yilning 27-may kuni O‘zatom va Rossiyaning Rosatom kompaniyasi kichik AES qurish bo‘yicha shartnoma imzolagan. Stansiya Rossiyada ishlab chiqilgan RITM-200N bosimli suv reaktori asosida quriladi. Ushbu reaktorning elektr quvvati 55 MVt, xizmat muddati esa 60 yilgacha.
Stansiyaning birinchi reaktorini besh yil ichida ishga tushirish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, O‘zbekiston tomoni Rossiya texnologiyalari bilan cheklanib qolmasdan, loyihaga Xitoyning yadroviy bo‘lmagan uskunalari, Yevropaning dasturiy ta’minoti va boshqa apparat vositalarini ham jalb etishni maqsad qilgan.
“Xalqaro konsorsium” tuziladi
O‘zatom rahbarining ta’kidlashicha, kichik AESni barpo etish uchun xalqaro konsorsium shakllantirish rejalashtirilmoqda. Qurilishning yordamchi inshootlari, turbinalar, generatorlar va boshqa tizimlar bo‘yicha xalqaro yetkazib beruvchilar jalb qilinadi.
Prezidentning pozitsiyasi: strategik loyiha
Prezident Shavkat Mirziyoyev ham loyihaning strategik ahamiyatini alohida qayd etgan. Uning aytishicha, bugun dunyo davlatlari energetik xavfsizlik va barqarorlikni atom energetikasi orqali ta’minlamoqda. O‘zbekiston esa uran zaxiralariga ega davlat sifatida bu yo‘ldan chetda qola olmaydi.

The small-scale nuclear power plant (SSNPP) project planned to be built in the Jizzakh region of Uzbekistan is being implemented on the basis of a complex financial scheme. Azim Akhmedkhodjayev, the head of Uzatom, said this in an interview with the Alter Ego YouTube channel.
Preferential loans from China, but no Russian funds
According to Akhmedkhodjayev, the turbines and electrical equipment necessary for the project will be supplied by China, and financing will be provided by China on preferential terms.
At the same time, there are several foreign investment companies that have expressed interest in the project. They will participate as beneficiaries, not as owners of the plant. In other words, this project is being implemented on the basis of a complex, multilateral financing scheme.
It is noteworthy that Uzatom will not attract Russian funds to the project. The reason for this is the geopolitical situation. The head of the agency made a clear statement on this issue, emphasizing that Russian funds will be “not used at all.”
Minimal participation from the budget, emphasis on foreign investment
Ahmadkhodjayev said that the state budget will participate in the project, but in a very small amount. The main financial burden will fall on foreign investors and investment companies. At the same time, the state is trying to minimize external debt and guarantee mechanisms as much as possible.
“It is not financially difficult”
The interview also clarified the assumptions that the project is facing financial difficulties. Ahmadkhodjayev categorically denied this idea, answering, “It is not at all so.”
NPP project: technology from Russia, the solution is international
On May 27 of this year, Uzatom and the Russian company Rosatom signed an agreement on the construction of a small NPP. The station will be built on the basis of the RITM-200N pressurized water reactor developed in Russia. The power of this reactor is 55 MW, and its service life is up to 60 years.
The first reactor of the station is planned to be commissioned within five years. At the same time, the Uzbek side aims to involve not only Russian technologies, but also Chinese non-nuclear equipment, European software and other hardware in the project.
An “international consortium” will be formed
The head of Uzatom stated that an international consortium is planned to be formed to build a small nuclear power plant. International suppliers of auxiliary structures, turbines, generators and other systems will be involved.
The president’s position: a strategic project
President Shavkat Mirziyoyev also highlighted the strategic importance of the project. He said that today, countries around the world are ensuring energy security and stability through nuclear energy. Uzbekistan, as a country with uranium reserves, cannot remain aloof from this path.