Google o‘zining yangi, video hosil qiluvchi AI modeli – Veo 2 ning narxlarini ochiq-oydin e’lon qildi. Kompaniya bu modelni 2022 yil dekabr oyida taqdim etgan va rasmiy narxlar sahifasiga ko‘ra, Veo 2 yordamida yaratilgan video uchun har soniya 50 sent to‘lanadi. Bu esa har daqiqada 30 AQSh dollari va har soatda 1,800 AQSh dollariga teng bo‘ladi.
Nima kutish mumkin?
Google Veo 2 modeli yordamida yaratilgan videolar professional darajadagi sifat va aniqlikka ega bo‘lishi kutilmoqda. Model ikki daqiqadan ortiq kliplar yaratish qobiliyatiga ega ekanligi e’lon qilingan, bu esa tijorat va boshqa ko‘plab sohalarda qo‘llash imkoniyatlarini kengaytiradi.
Nima uchun bu muhim?
Google DeepMind tadqiqotchisi Jon Barron ushbu narxni Marvelning “Avengers: Endgame” filmidagi 356 million dollarlik ishlab chiqarish byudjeti bilan solishtirdi – taxminan har soniyada 32,000 dollar. Bu solishtirish texnologiya va kino sanoatining narxlash mexanizmlarining qancha farq qilayotganini ko‘rsatadi. Shuningdek, mijozlar to‘lov qilgan har bir soniyani to‘liq video sifatida ishlatishlari shart emasligi, modelning qulayligini yana bir bor ta’kidlaydi.
Bundan tashqari:
OpenAI yaqinda ChatGPT Pro obunachilari uchun oyiga 200 dollar evaziga Sora video hosil qilish modelini taqdim etgani bilan solishtirganda, Google Veo 2 modeli o‘zining raqobatbardosh narxlash siyosati bilan ajralib turadi.

Google has unveiled the pricing for its new video-generating AI model, Veo 2. Launched in December 2022, the model charges 50 cents per second of video, which equates to $30 per minute and $1,800 per hour, according to the official pricing page.
What Can You Expect?
Videos created with the Google Veo 2 model are expected to be of professional quality and clarity. The model has been announced to have the capability to generate clips longer than two minutes, broadening its application possibilities in commercial and various other sectors.
Why Is This Important?
Google DeepMind researcher Jon Barron compared this pricing with the $356 million production budget of Marvel’s “Avengers: Endgame”—about $32,000 per second. This comparison highlights the stark differences in pricing mechanisms between the technology and film industries. Additionally, it emphasizes the model’s convenience, as customers are not obligated to use every second of video they pay for.
Additionally:
When compared with OpenAI, which recently introduced the Sora video generation model for ChatGPT Pro subscribers at $200 per month, the Google Veo 2 model stands out with its competitive pricing strategy.