Microsoft xodimlarning 3 foizini ishdan bo‘shatdi
Microsoft kompaniyasi umumiy xodimlarning taxminan 3 foizini tashkil qiluvchi 7 ming nafar xodimni ishdan bo‘shatishini e’lon qildi. Bu haqda Forbes xabar berdi.
Qisqartirishlar kompaniyaning resurslarni optimallashtirish va sun’iy intellekt platformalariga sarmoyalarni oshirish strategiyasi doirasida amalga oshirilmoqda. Reuters’ga ko‘ra, qisqartirishlar sun’iy intellektning o‘zi bilan emas, balki kompaniyaning yangi AI tashabbuslariga investitsiyalar zarurati bilan bog‘liq.
Microsoft bosh direktori Satya Nadella kompaniya mahsulotlari — Microsoft 365, Azure va Dynamics 365’da sun’iy intellekt imkoniyatlarini faol joriy etayotganini ta’kidladi. Kompaniya avvalroq past samaradorlik ko‘rsatgan xodimlarga 16 haftalik kompensatsiya evaziga ishdan bo‘shash yoki samaradorlik dasturida qatnashishni taklif qilgan edi.

Microsoft has announced that it will lay off 7,000 employees, which is about 3% of its total workforce. Forbes reported this.
The cuts are part of the company’s strategy to optimize resources and increase investment in artificial intelligence platforms. According to Reuters, the cuts are not related to artificial intelligence itself, but to the need to invest in the company’s new AI initiatives.
Microsoft CEO Satya Nadella noted that the company is actively implementing artificial intelligence capabilities in its products – Microsoft 365, Azure and Dynamics 365. The company previously offered employees who showed poor performance 16 weeks of compensation to resign or participate in a productivity program.