Temu O‘zbekistonda taxminan 46 mlrd so‘mlik soliq to‘lamagan — Soliq qo‘mitasi
1-aprel kuni o‘tkazilgan matbuot anjumanida Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev Xitoyning mashhur e-tijorat platformasi Temu O‘zbekistonda 46 milliard so‘m miqdorida soliq to‘lamaganini ma’lum qildi. Bu – elektron savdo sohasida kuzatilayotgan kengroq muammoning bir qismi.
Nima bo‘ldi o‘zi?
O‘zbekiston 2024-yil oxirida elektron tijorat uchun yangi qoidalarni joriy qildi. 28-dekabrdan boshlab mamlakatda faoliyat yuritadigan xalqaro platformalar yuridik shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tishi shart bo‘ldi. Bu qoidalar soliq tizimini shaffoflashtirish va byudjet tushumlarini oshirishni ko‘zlaydi.
Ammo Temu bu talabni e’tiborsiz qoldirdi. Tashkilot faoliyatini keng reklama bilan olib bordi, biroq huquqiy ro‘yxatdan o‘tmadi va soliq to‘lamadi. Natijada, unga e’tiroz xati berildi va platforma 20-martdan boshlab O‘zbekistonda bloklandi.
Boshqalar nima qilmoqda?
Misol uchun, Wildberries platformasi 51 milliard so‘mdan ortiq soliq to‘lagani sababli unga ijobiy xulosa berildi. Demak, qonunchilikka amal qilgan platformalar bemalol ishlashda davom etmoqda.
Temu hozir nima qilmoqda?
Mubin Mirzayevning so‘zlariga ko‘ra, Temu soliq to‘lovlarini bajarsa, uning faoliyatini rasmiylashtirish va tiklash imkoniyati mavjud. Ayni paytda Temu yuridik shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tgan, ammo blokirovka – u soliq to‘lamagan davr uchun o‘z kuchida qolmoqda.
Bu kimlar uchun muhim?
Elektron savdoga qiziqqan foydalanuvchilar, startapchilar va e-commerce platformalari uchun bu holat o‘rnak bo‘lishi kerak. Raqamli iqtisodiyot shaffoflikni talab qiladi – foyda ortidan soliq ham bo‘lishi shart.

Temu has not paid taxes worth approximately 46 billion sums in Uzbekistan — Tax Committee
At a press conference on April 1, Mubin Mirzayev, the first deputy chairman of the Tax Committee, announced that the popular Chinese e-commerce platform Temu has not paid 46 billion soums in taxes in Uzbekistan. This is part of a wider problem in the e-commerce sector.
What happened?
Uzbekistan introduced new rules for e-commerce at the end of 2024. Starting from December 28, international platforms operating in the country will be required to register as legal entities. These rules are intended to make the tax system more transparent and increase budget revenues.
But Temu ignored this requirement. The organization carried out its activities with extensive advertising, but did not register legally and did not pay taxes. As a result, it was issued a letter of objection and the platform was blocked in Uzbekistan starting from March 20.
What are others doing?
For example, the Wildberries platform was given a positive conclusion because it paid more than 51 billion soums in taxes. This means that platforms that comply with the law continue to operate freely.
What is Temu doing now?
According to Mubin Mirzayev, if Temu pays its taxes, it has the opportunity to formalize and restore its activities. Currently, Temu is registered as a legal entity, but the blocking remains in effect for the period during which it did not pay taxes.
Who is this important for?
This situation should serve as an example for users, startups, and e-commerce platforms interested in e-commerce. The digital economy requires transparency – after profit, there must be taxes.
Korzinka secures $110 Million equity investment to accelerate store expansion and advance modern retail in Uzbekistan