WeChat va Alipay O‘zbekiston to‘lov tizimlari bilan integratsiya qilinmoqda
O‘zbekiston Markaziy banki Xitoyning mashhur WeChat va Alipay to‘lov tizimlarini mahalliy to‘lov infratuzilmasi bilan integratsiya qilish bo‘yicha ish olib bormoqda. Bu haqda Markaziy bank To‘lov tizimlari departamenti rahbari o‘rinbosari Miraziz Mirhayotov 11-aprel kuni o‘tkazilgan media-muloqotda ma’lum qildi, deb xabar bermoqda Spot.
Mirhayotovning so‘zlariga ko‘ra, ushbu integratsiya xorijiy sayyohlarga O‘zbekistonga kelgach, milliy kartalar orqali qulay va tezkor to‘lovlar amalga oshirish imkonini yaratishga qaratilgan. Ayni paytda texnik hujjatlar ishlab chiqilmoqda va WeChat hamda Alipay bilan muzokaralar boshlangan.
• “Birinchi bosqichda biz xorijiy sayyohlarga O‘zbekistonda to‘lovlarni amalga oshirish imkonini yaratish ustida ishlayapmiz. Keyingi bosqichda esa o‘zbekistonliklarning Xitoyda Uzcard va Humo orqali to‘lovlarini amalga oshirishi uchun shart-sharoit yaratish ko‘zda tutilgan”, — dedi Mirhayotov.
Shuningdek, u Prezident farmoniga muvofiq ishlab chiqilgan superapp g‘oyasi faqat xorijiy sayyohlar ehtiyojlari uchun mo‘ljallangani, mamlakat ichida esa bunday dastur sog‘lom raqobat shakllangan fintex bozorining rivojlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidladi.
Shu sababli Markaziy bank mahalliy to‘lov tizimlarini kuchaytirish va ularni xalqaro tizimlarga integratsiya qilishni ustuvor yo‘nalish sifatida belgilagan. Uzcard va Humo’ni WeChat, Alipay, Apple Pay, Google Pay, PayPal, UniPay kabi xalqaro xizmatlar bilan bog‘lash bo‘yicha muzokaralar davom etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yil oktabr oyida hukumat Turizm qo‘mitasi, Markaziy bank va Raqamli texnologiyalar vazirligiga mazkur xalqaro to‘lov tizimlarini O‘zbekiston infratuzilmasiga ulash bo‘yicha vazifalar yuklagan edi.

WeChat and Alipay are being integrated with Uzbek payment systems
The Central Bank of Uzbekistan is working on integrating the popular Chinese WeChat and Alipay payment systems with the local payment infrastructure. This was announced by Miraziz Mirhayotov, Deputy Head of the Payment Systems Department of the Central Bank, at a media briefing on April 11, Spot reports.
According to Mirhayotov, this integration is aimed at enabling foreign tourists to make convenient and fast payments using national cards upon arrival in Uzbekistan. Technical documentation is currently being developed and negotiations with WeChat and Alipay have begun.
• “At the first stage, we are working on creating the opportunity for foreign tourists to make payments in Uzbekistan. The next stage is to create conditions for Uzbeks to make payments in China via Uzcard and Humo”,  Mirhayotov said.
He also noted that the idea of ​​a superapp, developed in accordance with the Presidential Decree, is intended only for the needs of foreign tourists, and such a program within the country could negatively affect the development of the fintech market, where healthy competition has developed.
Therefore, the Central Bank has set a priority for strengthening local payment systems and integrating them into international systems. Negotiations are ongoing to connect Uzcard and Humo with international services such as WeChat, Alipay, Apple Pay, Google Pay, PayPal, UniPay.
We would like to remind you that in October 2023, the government tasked the Tourism Committee, the Central Bank, and the Ministry of Digital Technologies with connecting these international payment systems to the infrastructure of Uzbekistan.