Onlayn muloqot dunyosini tubdan o‘zgartirgan Discord endi 10 yillik faoliyatini ortda qoldirib, IPO (birja orqali ochiq kompaniyaga aylanish) sari yo‘l olmoqda. Dastlab o‘yinchilar uchun ochilgan bu platforma bugungi kunda AI loyihalaridan tortib maktab klublarigacha bo‘lgan turli guruhlar uchun asosiy suhbat maydoniga aylangan.
Ammo bu muvaffaqiyat ortida muammo ham yashiringan: real vaqtli suhbatlar ortiqcha xabarlarga to‘lib ketadi, foydali ma’lumotlar esa ko‘rinmay qoladi. An’anaviy forumlar esa bu borada ko‘proq tartib va tuzilmani taklif qiladi.
Discord nima qilmoqchi?
The Verge nashriga ko‘ra, Discord mahsulot bo‘yicha katta vitse-prezidenti Piter Sellis ushbu muammoni tan olib, platformaga ko‘proq “tuzilmali bilim almashinuvi” imkonini beruvchi vositalar qo‘shmoqchi ekanini aytdi. Yana bir g‘oya esa: AI yordamida uzoq va chalkash suhbatlarni qisqacha xulosaga aylantirish.
Sellis bu haqida shunday deydi:
- “Uzoq suhbatlardan vebda ulashish mumkin bo‘lgan sharhlarga aylantira oladigan texnologiya ustida ishlayapmiz. Ammo hali bizni to‘liq qoniqtiradigan yechim yo‘q.”
AI texnologiyalari, ayniqsa katta til modellari (LLM), bu muammoni hal qilishi mumkin. Lekin foydalanuvchilarning AI’ga bo‘lgan munosabati turlicha: kimdadir hayrat, boshqalarda esa xavotir uyg‘otadi.
Yangi bosh direktor, IPO va katta o‘zgarishlar fonida, Discord foydalanuvchilar uchun yangi interfeys va funksiyalar olib kelishi kutilmoqda.

Discord, which revolutionized the world of online communication, is now heading for an IPO (publicly traded company) after 10 years of existence. Originally a platform for gamers, the platform has now become a major conversation space for groups ranging from AI projects to school clubs.
But behind this success lies a problem: real-time conversations are often cluttered with unnecessary messages, and useful information is often lost. Traditional forums offer more order and structure in this regard.
What is Discord going to do?
According to The Verge, Discord’s senior vice president of product, Peter Sellis, acknowledged this problem and said that he wants to add tools to the platform that allow for more “structured knowledge exchange.” Another idea: using AI to turn long, confusing conversations into concise summaries.
Sellis says:
- “We’re working on technology that can turn long conversations into comments that can be shared on the web. But we don’t have a solution that we’re completely happy with yet.”
AI technologies, especially large language models (LLMs), could solve this problem. But user reactions to AI are mixed: some are fascinated, others are concerned.
With a new CEO, an IPO, and major changes, Discord is expected to bring a new interface and features to users.