Sun’iy intellekt modellarini baholashda keng qo‘llaniladigan LM Arena platformasi $100 millionlik sarmoya raundini yopdi. Bloomberg xabariga ko‘ra, bu investitsiya platformani $600 millionga baholanishiga olib keldi.
Raundga Andreessen Horowitz (a16z) va University of California’ning UC Investments fondi yetakchilik qildi. Shuningdek, Lightspeed Venture Partners, Felicis Ventures va Kleiner Perkins ham qatnashdi.
2023 yilda tashkil etilgan LM Arena – ko‘pchilik yetakchi AI laboratoriyalari (OpenAI, Google, Anthropic) o‘z modellarini sinovdan o‘tkazish va marketing qilish uchun tayanadigan platformaga aylangan. Platforma asosan UC Berkeley olimlari tomonidan yuritiladi.
Dastlab LM Arena grantlar va xayriyalar orqali moliyalashtirilgan. Hozirgi sarmoya esa uni kelajakda mustahkamroq texnologik poydevorga ega qilishga xizmat qiladi. Shunga qaramay, so‘nggi vaqtlarda ba’zi tadqiqotchilar LM Arena reyting tizimi yirik AI kompaniyalari tomonidan suiiste’mol qilinayotganini iddao qilishdi — bu ayblovlarni LM Arena qat’iyan rad etdi.

LM Arena Raises $100M
LM Arena, a platform widely used for evaluating artificial intelligence models, has closed a $100 million investment round. According to Bloomberg, the investment valued the platform at $600 million.
The round was led by Andreessen Horowitz (a16z) and the University of California’s UC Investments fund. Lightspeed Venture Partners, Felicis Ventures and Kleiner Perkins also participated.
Founded in 2023, LM Arena has become a platform that many leading AI labs (OpenAI, Google, Anthropic) rely on to test and market their models. The platform is run primarily by UC Berkeley scientists.
LM Arena was initially funded through grants and donations. The current investment will help it gain a stronger technological foundation for the future. However, recently, some researchers have alleged that the LM Arena rating system is being abused by large AI companies – allegations that LM Arena has strongly denied.