O‘zbekiston Milliy banki 2027-yilgacha ma’lumotlarni boshqarish tizimini ishlab chiqishni rejalashtirmoqda. Ushbu loyiha ikki bosqichda amalga oshiriladi. Bu haqda 27-fevral kuni milliy bank hamda KPMG tomonidan o‘tkazilgan forumda ma’lum qilindi. Forumda ma’lumotlarni boshqarish va taqdim etishning yangi modeliga o‘tish masalalari muhokama qilindi.
Loyihalar, jarayonlar va ma’lumotlarni boshqarish departamenti direktori Go‘zal Raximovaning so‘zlariga ko‘ra, “Avtomatlashtirilgan tahliliy axborot tizimi” (“Automated Data Reporting” – ADR) yaratish Milliy bank va tijorat banklari o‘rtasida ma’lumot almashish va tahlil qilish jarayonlarini osonlashtiradi. Jahon banki texnik ko‘magida amalga oshirilayotgan ushbu loyiha doirasida tijorat banklari bilan ish olib borilmoqda. KPMG mutaxassislari esa o‘tish jarayoni va tizimni ishga tushirishda yordam bermoqda.
“Milliy bank 2000-yillar boshlaridayoq samarali ma’lumotlarni yig‘ish tizimlarini yaratgan. Biroq, o‘sha vaqtdagi va hozirgi ma’lumotlar hajmi o‘rtasida katta farq bor. Hozirda esa yanada keng qamrovli tizim ishlab chiqilmoqda. Dastlab, ma’lumotlarni to‘plash jarayonini to‘liq o‘rganishimiz kerak edi”, — dedi Raximova.
Uning ta’kidlashicha, tizimni 2027-yilgacha ishga tushirish rejalashtirilgan, ammo bu kabi loyihalarni rivojlangan davlatlar regulyatorlari o‘nlab yillar davomida ishlab chiqishadi.
Bundan tashqari, kelajakda tizimni sun’iy intellekt bilan integratsiya qilish rejalashtirilgan.
KPMG Kavkaz va Markaziy Osiyo texnologik amaliyoti bo‘yicha direktori Mixail Ivanetsning so‘zlariga ko‘ra, platforma ikki bosqichda ishlab chiqiladi. Birinchi bosqichda Milliy bankning tartibga soluvchi va ichki ma’lumotlarni boshqarish jarayonlari uchun integratsiyalashgan model yaratiladi. Ikkinchi bosqichda esa ma’lumotlarni aniqlash, yig‘ish, sifat nazorati, saqlash, qayta ishlash, tahlil qilish va vizuallashtirish jarayonlarini avtomatlashtiruvchi ADR tizimi ishlab chiqilib, joriy etiladi.
KPMG Kavkaz va Markaziy Osiyo texnologik amaliyoti bo‘yicha hamkori Oksana Borisova ushbu tizimni yaratishda quyidagi jihatlar inobatga olinganini ta’kidladi:
• Milliy bankka tartibga soluvchi ma’lumotlarni tayyorlash va taqdim etishda nazorat ostidagi tashkilotlarga yukni kamaytirish;
• Nazoratni amalga oshirish uchun ma’lumotlarni yetarli darajada, sifatli va o‘z vaqtida olish;
• Ma’lumotlarni uzatish va saqlash xavfsizligini ta’minlash.
Borisovaning ta’kidlashicha, bunday tizimlar dunyo bo‘ylab regulyatorlar tomonidan joriy etilgan bo‘lib, jumladan, Angliya banki, Yevropa Markaziy banki, Singapur pul-kredit boshqarmasi, Yaponiya banki hamda Rossiya Markaziy banki tomonidan ham qo‘llanilgan.
Avvalroq Milliy bank mikroqarzlarning to‘liq qiymatini cheklashni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgan edi. Mikroqarzlar bo‘yicha kunlik foiz stavkasi 0,3% dan 0,25% gacha pasaytirilmoqda. Shuningdek, muddatli to‘lov va lizing qarz yuki ko‘rsatkichida hisobga olinadi.

The National Bank of Uzbekistan plans to develop a data management system by 2027. This project will be implemented in two stages. This was announced at a forum held by the National Bank and KPMG on February 27. The forum discussed the transition to a new model of data management and presentation.
According to Guzal Rakhimova, Director of the Projects, Processes and Data Management Department, the creation of an “Automated Analytical Information System” (“Automated Data Reporting” – ADR) will facilitate the exchange and analysis of information between the National Bank and commercial banks. This project, which is being implemented with the technical support of the World Bank, is working with commercial banks. KPMG specialists are assisting in the transition process and the launch of the system.
“The National Bank created effective data collection systems in the early 2000s. However, there is a big difference between the volume of data then and now. Now, a more comprehensive system is being developed. Initially, we had to fully study the data collection process,” Rakhimova said.
She noted that the system is planned to be launched by 2027, but regulators in developed countries have been developing such projects for decades.
In addition, in the future, it is planned to integrate the system with artificial intelligence.
According to Mikhail Ivanets, Director of the Technology Practice of KPMG in the Caucasus and Central Asia, the platform will be developed in two stages. The first stage will create an integrated model for the Central Bank’s regulatory and internal data management processes. The second stage will develop and implement an ADR system that automates the processes of data identification, collection, quality control, storage, processing, analysis and visualization.
Oksana Borisova, Partner in the Technology Practice of KPMG in the Caucasus and Central Asia, noted that the following aspects were taken into account when creating this system:
Reducing the burden on supervised entities in preparing and submitting regulatory information to the
National Bank;
Obtaining sufficient, high-quality and timely data for supervision;
Ensuring the security of data transmission and storage.
Borisova noted that such systems have been introduced by regulators around the world, including the Bank of England, the European Central Bank, the Monetary Authority of Singapore, the Bank of Japan, and the Central Bank of Russia.
Earlier, it was reported that the Central Bank plans to limit the full cost of microloans. The daily interest rate on microloans is being reduced from 0.3% to 0.25%. Also, installment payments and leasing will be taken into account in the debt burden indicator.