Buyuk Britaniya va Yevropada AQSh bilan solishtirganda keyingi bosqich startaplariga katta o‘sish moliyalashtirish imkoniyatlari kamligi uzoq vaqtdan beri muammo bo‘lib kelmoqda. Yevropa Investitsiya Fondining ma’lumotlariga ko‘ra, AQShda bunday katta hajmdagi VC fondlari Yevropadan kamida yetti baravar ko‘p. Shu munosabat bilan, Cambridge Innovation Capital (CIC) o‘zining Cambridge ekotizimiga e’tibor qaratib, yangi 100 million funt sterling (126 million dollar) qiymatidagi “Imkoniyat Fondi”ni ishga tushirdi.
Nima uchun bu qadam muhim?
- Maqsad va istiqbollar:
CIC asosan Cambridge atrofidagi va mashhur universitet hududidagi kompaniyalarga sarmoya kiritadi. Endi esa ularning portfeliga o‘sish bosqichidagi chuqur texnologiya va hayot fanlari kompaniyalarini qo‘shish maqsad qilinmoqda. - Qo‘llab-quvvatlovchilar:
Ushbu fond Aviva Investors va British Patient Capital tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda, bu esa fondning ishonchliligini yanada mustahkamlaydi. - Sarmoya misollari:
Pragmatic Semiconductor: Katta chip dizayni va ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi kompaniya bo‘lib, hozirgacha 389,3 million dollar sarmoya yig‘gan.
Riverlane: Kvant hisoblash xatoliklarini tuzatish sohasida faoliyat yuritadigan kompaniya bo‘lib, 120,7 million dollar mablag‘ to‘plagan.
- Sarmoya shartlari:
Yangi fond chuqur texnologiya va hayot fanlari kompaniyalarining keyingi bosqichdagi moliyalashtirish raundlariga har bir sarmoya uchun 20 million funt sterling (25,2 million dollar) gacha mablag‘ ajratadi. Bu esa mahalliy startaplarning boshqa mamlakatlarga, asosan AQShga oqib ketishini oldini olishga qaratilgan strategik qadam hisoblanadi.
Buyuk Britaniya hukumatining roli
Ushbu muammo Buyuk Britaniya hukumatini ham o‘z faoliyatiga jalb qildi. O‘tgan oy e’lon qilingan “Sun’iy Intellekt Amaliyot Rejasi” doirasida hukumat AI va texnologik innovatsiyalarni rivojlantirish, shuningdek, mashhur Oxford va Cambridge universitetlari atrofidagi texnologik ekotizimlarni yanada kuchaytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ko‘rib chiqmoqda. Bundan tashqari, Londonga, Oxford va Cambridgeni o‘z ichiga olgan “Oltin Uchburchak” hududi uchun 14 milliard funt sterling miqdoridagi moliyalashtirish va transport tizimlarini yaxshilash bo‘yicha rejalar ham mavjud.
Bu yangi fond esa mahalliy innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va global raqobatbardoshlikni oshirish yo‘lida muhim poydevor bo‘lishi kutilmoqda.
Ushbu yangilik nafaqat Cambridge, balki butun Yevropa uchun o‘sish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan strategik qadamlardan biri bo‘lib, kelajakda texnologik va iqtisodiy sohalarda yangi inqilobiy o‘zgarishlarga olib kelishi mumkin.

Compared to the US, the UK and Europe have long struggled with a lack of substantial growth funding for later-stage startups. According to data from the European Investment Fund, there are at least seven times more large-scale VC funds in the US than in Europe. In response, Cambridge Innovation Capital (CIC) has honed in on the Cambridge ecosystem and launched a new “Opportunity Fund” worth £100 million (equivalent to $126 million).
Why Is This Move Important?
●      Purpose and Prospects:
CIC primarily invests in companies around Cambridge and its renowned university. Now, the aim is to expand their portfolio by adding growth-stage deep tech and life sciences companies.
●      Backers:
The fund is supported by Aviva Investors and British Patient Capital, which further strengthens its credibility.
●      Investment Examples:
Pragmatic Semiconductor: A leading company in chip design and manufacturing that has raised $389.3 million so far.
Riverlane: A company specializing in quantum computing error correction that has secured $120.7 million.
●      Investment Terms:
The new fund will allocate up to £20 million (or $25.2 million) per investment round for later-stage financing of deep tech and life sciences companies. This strategic move is designed to prevent local startups from moving abroad, primarily to the US.
The Role of the UK Government:
This funding gap has prompted the UK government to take action as well. Under the recently announced “Artificial Intelligence Action Plan,” the government is considering measures to boost AI and technological innovation, as well as strengthen the tech ecosystems around the famed Oxford and Cambridge universities. Additionally, plans are underway to enhance the financing and transportation networks within the “Golden Triangle” area—which includes London, Oxford, and Cambridge—through a £14 billion funding package.
This new fund is expected to be a key foundation for supporting local innovative projects and boosting global competitiveness. Not only will this development expand growth opportunities in Cambridge, but it could also trigger revolutionary changes in both technology and the economy across Europe in the future.
Codeium: AI Coding Startup Launches New Funding Round Valued at $2.85 Billion
What is a Business Incubator and How Does It Work?
Uzbekistan to introduce AI-powered management at new metallurgical plant
July 14, 2026
Uzbekistan launches new AI Cluster at TUIT
July 13, 2026
President of Uzbekistan signs Constitutional law on Tashkent International Financial Centre
July 11, 2026
Startaplar uchun investor topishning 8 usuli
Lyzr used an AI agent to help secure a $100 million funding round
Apple is reportedly developing a Mac with 1.5tb of memory
Islamic Finance is taking shape in Uzbekistan, with the market expected to reach up to UZS 15 Trillion by 2030