UzVC: Startaplar Uchun Yangi Imkoniyatlar
2025-yil O‘zbekiston startap ekotizimi uchun tarixiy burilish nuqtasiga aylandi. Prezidentimiz tomonidan imzolangan PF-50-sonli farmon asosida, endilikda innovatsion g‘oyalar va texnologik loyihalarga beriladigan e’tibor davlat siyosati darajasiga olib chiqildi.
200 ta yangi startap — aniq va o‘lchovli vazifa
Farmonga muvofiq, 2026-yil oxirigacha O‘zbekistonda kamida 200 ta startapni amalga oshirish vazifasi qo‘yilgan. Bu degani — kelgusi ikki yil ichida yuzlab yoshlar va tadbirkorlar o‘z biznesini boshlashi, mamlakatda texnologik yechimlar va zamonaviy mahsulotlar paydo bo‘lishi kutilmoqda.
Bu faqat raqam emas, balki:
• yangi ish o‘rinlari,
• mahalliy innovatsiyalar,
• eksportbop texnologiyalarni yaratish demakdir.
UzVC – startaplarni qo‘llab-quvvatlovchi asosiy moliyaviy poydevor
Ushbu vazifalarni amalga oshirish uchun UzVC milliy venchur fondi asosiy o‘ringa ega bo‘lmoqda. Uch oy ichida fond qoshida Startaplarni muvofiqlashtirish markazi tashkil etiladi. Bu markaz:
• g‘oyalarni tanlash,
• ularni ishlab chiqish,
• investorlar bilan bog‘lash,
• loyihalarni bozorda testdan o‘tkazish kabi funksiyalarni bajaradi.
Shuningdek, UzVC fondi startaplarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya kiritish huquqiga ega bo‘ladi. Bu esa investor-startaper munosabatini ancha tezlashtiradi.
50 million dollar — xususiy sektorning ulkan hissasi
Shu bilan birga, xususiy sektor ham bu jarayonga faol kirib kelmoqda. United Ventures va SQB Ventures kabi yirik investitsion tuzilmalar tomonidan 2026-yil oxirigacha 50 million dollarlik mablag‘ ajratilishi rejalashtirilgan.
Bu mablag‘lar quyidagilarni moliyalashtiradi:
• dastlabki bosqichdagi startaplar,
• texnologik yechimlar,
• eksportbop platformalar,
• va xalqaro bozorga chiqish niyatidagi loyihalar
Endilikda O‘zbekistonda startap faqat g‘oya emas, balki rasmiy siyosat, real pul va amaliy yordamga ega bo‘lgan ekotizimdir. Prezident farmoni orqali startap sohasiga yondashuv tubdan yangilandi. Bu esa kelajakda O‘zbekistonni mintaqadagi yetakchi texnodavlatlardan biriga aylantirishi mumkin.

2025 has become a historic turning point for the startup ecosystem of Uzbekistan. Based on the Decree No. PF-50 signed by the President, the attention paid to innovative ideas and technological projects has now been raised to the level of state policy.
200 new startups — a clear and measurable task
In accordance with the decree, the task of implementing at least 200 startups in Uzbekistan by the end of 2026 has been set. This means that hundreds of young people and entrepreneurs are expected to start their own businesses in the next two years, technological solutions and modern products will appear in the country.
This is not just a number, but also:
- new jobs,
- local innovations,
- the creation of export-oriented technologies.
UzVC is the main financial foundation supporting startups
The UzVC National Venture Fund is taking a key role in implementing these tasks. A Startup Coordination Center will be established under the fund within three months. This center will perform functions such as: - selecting ideas,
- developing them,
- connecting with investors,
- testing projects in the market.
The UzVC fund will also have the right to directly invest in startups. This will significantly accelerate the investor-startup relationship.
$50 million is a huge contribution from the private sector
At the same time, the private sector is also actively participating in this process. It is planned to allocate $50 million by the end of 2026 from large investment structures such as United Ventures and SQB Ventures.
These funds will finance: - early-stage startups,
- technological solutions,
- export-oriented platforms,
- and projects aiming to enter the international market
Now, a startup in Uzbekistan is not just an idea, but an ecosystem with official policy, real money and practical support. The approach to the startup sector has been fundamentally updated by the presidential decree. This could make Uzbekistan one of the leading techno-states in the region in the future.