Google Chrome sotilishi mumkin
Google yana bir bor monopoliyaga qarshi kurash markazida. AQSh Adliya vazirligi kompaniyaga nisbatan keskin choralar ko‘rishni taklif qilmoqda — bu safar Chrome brauzerining majburiy sotuvi, standart qidiruv kelishuvlarining bekor qilinishi va raqobatchilarga foydalanuvchi ma’lumotlariga kirish huquqining berilishi kabilarni o‘z ichiga olmoqda.
The Wall Street Journal’ning xabar berishicha, Federal sud Google’ning onlayn qidiruvdagi ustun mavqeini noqonuniy deb topish masalasini ko‘rib chiqmoqda. Sud jarayoniga sudya Amit Mehta raislik qilmoqda — aynan u ilgari Google’ni monopoliyani suiiste’mol qilgan deb tan olgan edi.
Monopoliyaga chek qo‘yish harakati
Adliya vazirligi vakili Devid Dalkvist ta’kidlaganidek, sud internetning bir necha avlod tomonidan shakllangan hukmronligini tugatishi mumkin. Vazirlik ilgari Google’ning reklama biznesiga qarshi muvaffaqiyatli sud jarayonini eslatib, kompaniyani bo‘lish zaruratini ilgari surmoqda.
Hozirda Google jahon qidiruv bozorining taxminan 90%ini nazorat qilmoqda. Kompaniya Apple bilan Safari brauzerida asosiy qidiruv tizimi maqomini saqlab qolish uchun yiliga $20 milliarddan ortiq to‘lov qilgani aytilmoqda.
Chrome $20 milliardga baholanishi mumkinChrome $20 milliardga baholanishi mumkin
Agar Adliya vazirligining tashabbusi qabul qilinsa, Google Chrome brauzerini 20 milliard dollarga sotishi ehtimoli bor. Bu esa texnologiya gigantlariga nisbatan tarixiy bosim chorasi bo‘lib, Meta, Amazon va Apple kabi kompaniyalar uchun ham muhim signal bo‘lishi mumkin.
Bundan tashqari, Adliya vazirligi AI tomonidan yaratilgan javoblar uchun kontent foydalanishni cheklash, Android tizimini Google xizmatlaridan ajratish kabi qo‘shimcha talablarni ham ilgari surmoqda.
Google pozitsiyasi va mumkin bo‘lgan oqibatlar
Google bu da’volarni rad etib, bunday choralar bozorga zarar yetkazishi, narxlarning oshishiga va innovatsiyalarning sekinlashishiga olib kelishini ta’kidlamoqda. Kompaniya raqobatchi sifatida Meta va boshqa platformalarni misol qilib keltiradi.
Kelgusida YouTube bosh direktori va Google reklama bo‘limi rahbarlari sudda so‘roq qilinishi kutilmoqda. Tahlilchilarning baholashicha, agar sud jarayoni Adliya vazirligi foydasiga hal bo‘lsa, Google umumiy moliyaviy yo‘qotishlari 100 milliard dollargacha yetishi mumkin.
Ikkinchi zarba
Bu so‘nggi ikki oy ichida Google’ga qarshi qo‘zg‘atilgan ikkinchi monopoliyaga qarshi ish bo‘lib, avgust oyida kompaniyaning qidiruv bozoridagi ustunligi noqonuniy deb topilgan edi. Bu esa so‘nggi 20 yildagi eng yirik monopoliyaga qarshi qarorlardan biri sifatida tarixga kirgan.

Google Chrome may be for sale
Google is once again at the center of an antitrust battle. The US Justice Department is proposing tougher measures against the company — this time including the forced sale of Chrome browser, the termination of standard search agreements and the granting of access to user data to competitors.
According to The Wall Street Journal, a federal court is considering whether to declare Google’s dominant position in online search illegal. The trial is being presided over by Judge Amit Mehta — the same one who previously found Google to be abusing its monopoly.
Action to end monopoly
As Justice Department spokesman David Dahlquist noted, the court could end the dominance of the Internet that has been shaped by several generations. The department has previously argued for the need to break up the company, citing a successful lawsuit against Google’s advertising business.
Google currently controls about 90% of the global search market. The company is said to have paid Apple more than $20 billion a year to maintain its status as the main search engine in the Safari browser.
Chrome could be valued at $20 billion
If the Justice Department’s initiative is accepted, Google is likely to sell Chrome for $20 billion. This would be a historic measure of pressure on technology giants and could also send an important signal to companies such as Meta, Amazon and Apple.
In addition, the Justice Department is putting forward additional requirements, such as restricting the use of content for AI-generated responses and separating the Android system from Google services.
Google’s position and possible consequences
Google denies these claims, arguing that such measures would harm the market, lead to higher prices and slow innovation. The company cites Meta and other platforms as examples of competitors.
In the future, the CEO of YouTube and the heads of Google’s advertising department are expected to be questioned in court. Analysts estimate that if the lawsuit is decided in favor of the Justice Department, Google’s total financial losses could reach $100 billion.
Second blow
This is the second antitrust case against Google in the past two months, after the company was found to have unlawfully dominated the search market in August, in one of the largest antitrust rulings in the past 20 years.