Amerikalik vertikal dehqonchilik startapi Plenty 2014-yilda katta va’dalar bilan yo‘lga qo‘yilgan edi. Kompaniya yillar davomida SoftBank, Walmart, Jeff Bezos kabi yirik investorlarning e’tiborini qozonib, qariyb 1 milliard dollar sarmoya yig‘ishga muvaffaq bo‘ldi. Biroq, 2025-yil mart oyida Plenty bankrotlikdan himoya so‘rab, 11-bob bo‘yicha ariza topshirdi.
Plenty ta’kidlashicha, u qayta tuzilish rejasining bir qismi sifatida 20,7 million dollarlik qarzdorni moliyalashtirish majburiyatini olgan. Kompaniya ayni paytda Virjiniyadagi qulupnay fermasi va Vayomingdagi ilmiy-tadqiqot markazi faoliyatini davom ettirmoqchi.
Plenty so‘nggi marta 2022-yilda E bosqichda 400 million dollar jalb qilgan va o‘shanda kompaniya bahosi 1,9 milliard dollar deb baholangan edi. Ammo agtech (agrotexnologiya) sohasi so‘nggi yillarda jiddiy bosim ostida qoldi.
Vertikal dehqonchilik: va’dalar ko‘p, omon qolganlar kam
Plentyning inqirozi bu sohaga oid yagona holat emas. 2023-yilda AeroFarms va AppHarvest kabi yirik nomlar ham bankrotlikdan boshpana so‘ragan. AeroFarms ilgari 300 million dollar sarmoya jalb qilgan bo‘lsa, AppHarvest 2021-yilda 1 milliard dollarlik bahoga erishgan edi. 2024-yilning noyabrida esa Bowery Farming 700 million dollardan ortiq sarmoya olganiga qaramay, yopilishi haqida xabar berildi.
Investitsiyalar miqdoriga qaramay, bu kompaniyalar biznes modelini barqarorlashtira olmadi. Texnologik innovatsiyalar va katta ambitsiyalar — yetarli emas, ayniqsa barqaror daromad manbai bo‘lmasa
Plenty misolida agtech sektoridagi investorlar va tadbirkorlar uchun muhim saboq bor: har qanday texnologiya — bozor reali va samarali biznes modeli bilan birgalikda muvaffaqiyatga eltadi. Kelajakda bu soha yangi yondashuvlarni talab qiladi — faqat texnologiyaga emas, balki barqarorlikka e’tibor qaratgan yondashuvlarni.

Plenty, which raised $1 billion, filed for bankruptcy protection: Vertical farming on the verge of crisis
March 25, 2025
American vertical farming startup Plenty was launched in 2014 with great promise. Over the years, the company has attracted the attention of major investors such as SoftBank, Walmart, and Jeff Bezos, raising nearly $1 billion in investment. However, in March 2025, Plenty filed for Chapter 11 bankruptcy protection.
Plenty said it had committed to $20.7 million in debt financing as part of its restructuring plan. The company also plans to continue operating its strawberry farm in Virginia and its research and development center in Wyoming.
Plenty last raised $400 million in a Series E round in 2022, at a valuation of $1.9 billion. But the agtech sector has come under severe pressure in recent years.
Vertical farming: many promises, few survivors
Plenty’s crisis is not unique to the sector. In 2023, big names like AeroFarms and AppHarvest also filed for bankruptcy. AeroFarms had previously raised $300 million, while AppHarvest was valued at $1 billion in 2021. In November 2024, Bowery Farming announced its closure despite raising more than $700 million.
Despite the amount of investment, these companies have not been able to stabilize their business models. Technological innovation and big ambitions are not enough, especially without a sustainable source of income.
The case of Plenty holds an important lesson for investors and entrepreneurs in the agtech sector: any technology will succeed only if it is combined with market reality and a viable business model. In the future, the sector will require new approaches — approaches that focus not only on technology, but also on sustainability.
The volume of venture deals in Uzbekistan increased almost threefold in 2024
Chinese loans, investors and budget funds: how is a small nuclear power plant being financed in Uzbekistan?