2024-yilda O‘zbekistonda venchur bitimlari hajmi qariyb uch barobar oshdi
2024-yilda Markaziy Osiyodagi venchur bitimlari hajmi $95 mlnni tashkil etdi yoki o‘tgan yilga nisbatan 7% ga ko‘p. Bu haqda RISE Research, KPMG, EA Group xoldingi, BGlobal Ventures, MA7 Ventures va dealroom.co fondlarining qo‘shma tadqiqotida ma’lum qilingan.
O‘zbekiston venchur bozorida 38 ta bitim tuzildi. Ularning umumiy hajmi $17,5 mlnga yetib, 2,7 barobar o‘sishni ko‘rsatdi. Shu bilan birga, ko‘rsatkichda Uzum’ning $52 mlnlik investitsiya raundi hisobga olinmagan, vaholangki guruh mamlakatdagi birinchi “yakkashox” bo‘ldi.
“Bu [venchur sohasining o‘sishi] davlat va xususiy fondlar faolligining oshishi hamda farishtalar investitsiyasi ulushining sezilarli darajada o‘sishi bilan bog‘liq. Mamlakatda farishtalar klublari tashkil etilmoqda va investorlarning nafaqat an’anaviy investitsiyalarni, balki startaplarga sarmoya kiritishni ham ko‘rib chiqishga tayyorligi ortib bormoqda”, — dedi KPMG‘dan Yerke Asemova.
O‘zbekistonda venchur bitimlarining o‘rtacha hajmi bir yil ichida ikki baravardan ko‘proq — $460 minggacha oshdi. Ekspertlarning fikricha, bu kattaroq investitsiyalarga o‘tishni ko‘rsatadi. Raundlarning aksariyati, o‘tgan yillardagi kabi, loyihalarning dastlabki bosqichlariga to‘g‘ri keladi (pre-seed va seed), ammo eng yirik bitimlar o‘sish bosqichidagi startaplar bilan tuzilgan.
Bitimlar soni bo‘yicha eng katta faollik fintex, ta’lim texnologiyalari (EdTech) va sun’iy intellekt sohalarida qayd etilgan. Boshqa tomondan, fintex va tibbiy texnologiyalar (HealthTech) eng katta investitsiyalarni jalb qildi.
Shuningdek, ekspertlar O‘zbekistonda venchur fondlari sonining ko‘payib borayotgani startap ekotizimiga qiziqish ortayotganidan dalolat berishini ta’kidlamoqdalar. Joriy yil boshidan buyon yana beshta yangi jamg‘arma ishga tushirildi, bu esa, ularning qayd etishicha, startaplar uchun kapitalga mablag‘ jalb qilish imkoniyatlarini kengaytirmoqda.
Joriy yilning yanvar oyida yettita davlat banki $40 mlnlik United Ventures fondini tashkil etdi, unga Sug‘urta Bozor’ning sobiq hammuassisi Azizbek Qurbonov rahbar etib belgilandi. Bundan tashqari, O‘zsanoatqurilishbank o‘zining SQB Ventures venchur kompaniyasini ochdi, Aloqabank esa bundan oldin yangi Aloqa Ventures-2 yuridik shaxsini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Avvalroq 19-mart kuni prezidentning kichik va o‘rta biznes vakillari bilan o‘tkazilgan uchrashuvida O‘zbekistonda besh yilda venchur fondlar ishtirokida $145 mlnlik 53 ta startap loyiha amalga oshirilgani, davlat banklari tomonidan venchur kompaniya ochilib, fond shakllantirilgani biznes boshlayotgan tadbirkorlarga katta imkoniyat ekani ta’kidlangandi.
Ayol asoschilarning ko‘payishi: ayollar boshchiligidagi startaplar nega tobora ortib bormoqda?
1 milliard $ yig‘gan Plenty bankrotlikdan boshpana so‘radi: Vertikal dehqonchilik inqiroz yoqasida
Xitoy kreditlari, investorlar va byudjet mablag‘lari: O‘zbekistonda kichik AES qanday moliyalashtirilmoqda?

The volume of venture deals in Uzbekistan increased almost threefold in 2024
Experts say that new venture funds and business angel clubs are being actively created in the country.
In 2024, the volume of venture deals in Central Asia amounted to $95 million, or 7% more than last year. This was reported in a joint study by RISE Research, KPMG, EA Group Holding, BGlobal Ventures, MA7 Ventures and dealroom.co funds.
38 deals were concluded in the venture market of Uzbekistan. Their total volume reached $17.5 million, showing a 2.7-fold increase. At the same time, the figure does not take into account the $52 million investment round of Uzum, although the group became the first “unicorn” in the country.
“This [growth in the venture sector] is due to the increased activity of public and private funds and a significant increase in the share of angel investments. Angel clubs are being established in the country, and investors are increasingly willing to consider not only traditional investments, but also investments in startups,” said Yerke Asemova from KPMG.
The average size of venture deals in Uzbekistan has more than doubled in a year to $460,000. Experts believe that this indicates a shift to larger investments. Most of the rounds, as in previous years, fall on the early stages of projects (pre-seed and seed), but the largest deals are with startups at the growth stage.
The greatest activity in terms of the number of deals was recorded in the areas of fintech, educational technologies (EdTech) and artificial intelligence. On the other hand, fintech and medical technologies (HealthTech) attracted the largest investments.
Experts also note that the growing number of venture funds in Uzbekistan indicates a growing interest in the startup ecosystem. Five new funds have been launched since the beginning of this year, which, they note, expands the opportunities for startups to raise capital.
In January of this year, seven state-owned banks established the $40 million United Ventures fund, with Azizbek Kurbonov, the former co-founder of Sugurta Bozor, as its head. In addition, Uzsanoatqurilishbank opened its own venture company SQB Ventures, and Aloqabank previously decided to establish a new legal entity, Aloqa Ventures-2.
Earlier, on March 19, at a meeting of the president with representatives of small and medium-sized businesses, it was noted that in five years, 53 startup projects worth $145 million have been implemented in Uzbekistan with the participation of venture funds, and the opening of venture companies and the formation of funds by state banks are a great opportunity for entrepreneurs starting a business.