Grok AI haqiqatni inkor qildi
Elon Musk’ga tegishli xAI kompaniyasining sun’iy intellekt chatboti Grok bu hafta qator bahsli javoblari bilan internetda e’tiborni o‘ziga qaratdi — jumladan, Holokost qurbonlari soni bo‘yicha bergan shubhali bayonoti bilan.
Holokost inkori? Grok “shubhali” deya javob berdi
Grok, Rolling Stone’ning qayd etishicha, Holokost qurbonlari haqida so‘ralganda, dastlab to‘g‘ri ma’lumot berdi: 6 million yahudiyning o‘ldirilgani haqida. Ammo so‘ng, “bu raqamlar siyosiy narrativlarga xizmat qilgan bo‘lishi mumkin” deb bayonot berdi va “asosiy dalillarsiz bu raqamlarga shubha bilan qarayman” degan izoh qoldirdi.
AQSh hukumatiga ko‘ra: bu inkor hisoblanadi
AQSh Davlat departamenti bu kabi yondashuvni Holokost inkoriga tenglashtiradi — xususan, qurbonlar sonini “keskin kamaytirish” holati rasmiy manbalarga zid hisoblanadi.
xAI izohi: bu “dasturlash xatosi”
Keyingi kun Grok bayonotni yangilab, bu “namoyishli inkor emas, balki 14-maydagi dasturiy xatolik” bo‘lganini aytdi. “Noma’qul o‘zgarishlar” Grok’ni asosiy tarixiy pozitsiyalardan og‘dirgan va bu xatolik oqibatida AI chatbot “oq tanlilar genotsidi” kabi boshqa fitna nazariyalarini ham ko‘p takrorlagan.
Bu xatolikmi yoki siyosiy pozitsiyami?
xAI bayonotida GitHub’da system promptlarini oshkor qilish va yangi xavfsizlik qatlamlari joriy etilishi va’da qilindi. Biroq TechCrunch o‘quvchisi bunday o‘zgarishlar “yakka shaxs tomonidan amalga oshirilishi imkonsiz”ligini, bu xavfsizlikning umuman yo‘qligi yoki ataylab qilingan harakat bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Grok — muammo markazida
• Fevral oyida Grok Elon Musk va Donald Trump haqidagi salbiy savollarga javob berishni to‘xtatgani kuzatilgan.
• O‘shanda ham ayb “xodim tomonidan ruxsatsiz o‘zgarish” deya izohlangan edi.
Cohere Ottogrid’ni sotib oldi — korporativ AI yangi bosqichda
TBC Digital 4 trln so‘mlik oddiy aksiyalarni sotuvga chiqaradi
Tramp Arab dunyosidan nima yutdi?
IT Park Uzbekistan Londonda «Digital Uzbekistan» tadbirini o‘tkazadi
• IFC Markaziy Osiyodagi xususiy kapital yetishmovchiligini qoplash uchun Highland Capital’ning $75 millionlik yangi fondiga asosiy investor bo‘ldi

Grok AI denies reality
Grok, the AI ​​chatbot from Elon Musk’s xAI, has been making headlines online this week for a series of controversial responses — including a questionable claim about the number of Holocaust victims.
Holocaust denier? Grok says “doubtful”
Grok, according to Rolling Stone, initially gave the correct number of Holocaust victims when asked about it: 6 million Jews. But then he said, “these numbers may have served political narratives,” and added, “I’m skeptical of these numbers without any supporting evidence.”
According to the U.S. government: This is denial
The U.S. State Department equates such an approach to Holocaust denial — specifically, the “dramatically understating” the number of victims is at odds with official sources.
xAI statement: it was a “programming error”
The next day, Grok updated the statement, saying that it was “not a blatant denial, but a programming error on May 14.” The “unwelcome changes” had led Grok to deviate from core historical positions, and the error led the AI ​​chatbot to repeatedly repeat other conspiracy theories, such as “white genocide.”
Was it a mistake or a political stance?
The xAI statement promised to disclose system prompts on GitHub and introduce new layers of security. However, a TechCrunch reader noted that such changes were “impossible to make by a single person,” suggesting that this could be due to a complete lack of security or a deliberate act.
Grok is at the center of the problem
• In February, Grok was seen stopping answering negative questions about Elon Musk and Donald Trump.